Szukaj

FAQ

Frequently Asked Questions czyli o co pytacie nas najczęściej:

Zdrowotne właściwości bursztynu bałtyckiego znane są od starożytności - w epoce kamienia powstawały amulety i naszyjniki, Rzymianie nosili bursztynowe naszyjniki w celu ochrony gardła i migdałków, mnisi robili z bursztynu nalewki, Chińczycy ze zmielonego bursztynu produkowali mieszanki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz uspokajające. Chemia i fizyka zaklęta w naturalnej żywicy. Znany od lat naturalny surowiec wraca do łask. Sukcynit, Amber, Jantar, Złoto Północy - nadal jest pożądanym surowcem w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i jubilerskim.

Bursztyn, zwłaszcza w małych kawałkach niepoddanych wysokiej obróbce termicznej, posiada właściwości energizujące, znane od wieku lat terapeutom medycyny naturalnej, w tym litoterapeutom. Zanim jednak wyjaśnię Ci to zjawisko, pomyśl o tym czy dobrze czujesz się w lesie, nad morzem lub w pobliżu wodospadu? To dlatego, że są one naturalnymi źródłami jonów ujemnych. Badania naukowe dowodzą, że tylko dzięki utrzymaniu równowagi jonowej, organizm człowieka funkcjonuje prawidłowo, ponieważ wszystkie komórki w naszym ciele podobne są do akumulatorów. Prawidłowy balans jonów ujemnych w komórce jest gwarantem prawidłowego procesu oddychania komórkowego. ATP, adenozynotrójfosforan, pewnie kojarzysz coś na ten temat z lekcji biologii, jest jakby magazynem energii komórki, która jest potrzebna do wszystkich procesów w niej zachodzących. Upraszczając: do odnowy komórkowej, przyswajania witamin i minerałów, neutralizacji wolnych rodników.
Badania komórek krwi wyraźnie obrazują schemat jonowy: za dużo ładunków dodatnich powoduje zlepianie się krwi w konglomeraty, zmniejsza się wydajność komórkowa, zachodzą zjawiska patologiczne, pojawia się stan chorobowy.

Proces ząbkowania, ale także inny stan chorobowy organizmu gromadzi ładunki dodatnie. Naturalnie naładowane ujemnie kawałki bursztynu uzupełniają jonowe braki organizmu. Kwas bursztynowy (od 3 do 8%) wydziela się podczas ocierania się bursztynu o skórę, dlatego tak ważne jest stosowanie naszyjnika czy bransoletki pod ubraniem, a nie na nim.
Powszechnie uważa się, że kwas bursztynowy to biokatalizator, naturalny środek przeciwbólowy, reguluje pracę układu nerwowego i oddechowego, a także nerek i jelit, stosuje się go w profilaktyce chorób układu krążenia.
w 2016 roku Igor Kaczmarczyk, student biotechnologii, przy wsparciu prof. Michała Obuchowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Elżbiety Sontag wykazał w swoim badaniu, że bursztyn bałtycki ma właściwości bakteriobójcze. W pozyskanym ekstrakcie znaleziono ok. 800 różnych związków chemicznych i nadal trwają badania nad ustaleniem ich wzorów chemicznych. To najnowsze odkrycie daje ogromną szansę na wykorzystanie właściwości bursztynu w farmakologii, a także przyczynia się do lepszego poznania tej wyjątkowej żywicy kopalnej.

Uważa się, że bursztyn działa jak antytoksyna. A najpiękniejsze w bursztynie jest to, że jest naturalny, ekologiczny, bezpieczny. Wybarwienie nie wypływa na zawartość kwasu bursztynowego, a jedynie wielkość (im większe kawałki tym kwasu mniej) oraz długotrwała obróbka termiczna.
Teraz wiesz już, że bursztyn jest naprawdę wyjątkowym darem natury i jeśli jesteś zainteresowany produktami z certyfikowanego bursztynu bałtyckiego, znajdziesz je w naszym sklepie online.

Noś na szyi lub na ręce. Małym dzieciom, zwłaszcza na noc, bransoletkę lepiej zakładać na nóżkę, chowając pod piżamką. Bursztyn potrzebuje kontaktu ze skórą.

Równowaga jonowa organizmu, czyli lepsze samopoczucie, mniejsza nerwowość, spokojniejszy sen. Mamy, które kupiły od nas naszyjniki dla swoich dzieci piszą o szybszym wyciszaniu, łagodzeniu bólu, mniejszym katarze, a nawet o łagodzeniu stanu podgorączkowego (rzetelne opinie prawdziwych osób znajdziesz na naszym intagramie w dziale "Opinie Mam")

Uważa się, że bursztyn jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, wspomaga fizykalne procesy regeneracji i samouleczania organizmu, łagodzi choroby gardła, żołądka i układu oddechowego. Łagodzi migreny oraz bóle głowy i szyi. Korzystnie wpływa na układ krwionośny. Zauważono, że noszony regularnie niweluje oznaki zmęczenia i złe samopoczucie.


U jednych efekt wyciszenia pojawia się dosłownie po kilku godzinach. Mamy na naszym instagramie pisały, że już pierwszej nocy dzieci spały lepiej. Na niektóre schorzenia potrzeba kilku tygodni by zauważyć różnicę. Podobnie jak z suplemetami diety, naturalne środki takie jak bursztyn, mogą potrzebować więcej czasu by dać efekt.

Nie ma określonego wieku, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, by zacząć korzystać z naszyjnika najwcześniej od 4 mca życia dziecka. Wcześniej skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, a jedyne czego taki maluch potrzebuje to mleko i bliskość mamy. Bransoletka jest mniejsza, więc jeśli Twój maluszek jest płaczliwy i niespokojny, możesz spróbować zakładać bransoletkę na nóżkę (tam skóra jest mniej narażona na ewentualne otarcia i odgniecenia)

Najlepiej wybrać moment, kiedy dziecko jest zajęte zabawą i nie będzie zwracało większej uwagi na pojawienie się czegoś nowego na szyi. Postaraj się od razu ukryć naszyjnik pod ubrankiem. Bursztyn potrzebuje kontaktu ze skórą. Dodatkowo zmniejszysz prawdopodobieństwo, że dziecko zacznie się interesować naszyjnikiem. Pobaw się z dzieckiem, odwracaj jego uwagę gdy zaczyna dotykać naszyjnika. Pamiętaj, że naszyjnik nie jest zabawką ani gryzakiem i musi być używany pod kontrolą rodzicielską. Im wcześniej zaczniesz zakładać niemowlęciu naszyjnik, tym szybciej się przyzwyczai. Moje dzieci potrzebowały kilku dni by zaakceptować coś na szyi.

Bursztyny jonizują ujemnie, posiadają właściwości energizujące (potrzyj bursztyn a przyciągnie drobiny bawełny, wełny). Każdy stan chorobowy jest nagromadzeniem jonów dodatnich, zatem bursztyny ocierające się o skórę jonizują ujemnie. Kwas bursztynowy (w bursztynie bałtyckim jest go do 3 do 8%) lubi ciepło, bursztyny muszą więc mieć kontakt ze skórą, nie z ubraniem.

Nie ma konkretnej odpowiedzi, bo każdy organizm jest inny. Niektórym wystarczy kilka godzin, inni czują potrzebę noszenia non stop. Moje dzieci nie rozstają się z bursztynami, ja z kolei noszę kilka godzin, czasami codziennie, czasami gdy czuję, że zmienia się moje samopoczucie.

Zapięcie naszyjnika jest plastikowe i składa się z dwóch nakrętek oraz sztyftu, jest plastikowe. Biały sztyft przytrzymuje sznureczek w nakrętce. Każdy bursztynek jest oddzielony od następnego supełkiem, dzięki czemu naszyjnik nie rozerwie się w sposób niekontrolowany i nawet jeśli Twoje dziecko rozerwie sznurek (a jest to trudne dla dorosłego), to pozostałe bursztynki zostaną na swoim miejscu. Bursztyn nie jest twardy jak diament, pod wpływem np uderzenia może się rozkruszyć, jednak nawet gdyby Twoje dziecko przez przypadek wzięło kawałeczek bursztynu do buzi, prawdopodobieństwo zadławienia się jest minimalne. Dlatego właśnie nasze bursztynki oddzielone są od siebie supełkami. 

Pamiętaj, że naszyjnik i bransoletka nie są zabawką ani gryzakiem i muszą być używane pod kontrolą rodzicielską. W nocy możesz stosować bransoletkę bursztynową, którą można zakładać na rączkę lub nóżkę, jednak wtedy również zachowaj czujność, zabezpiecz bransoletkę piżamką lub skarpetką, a jeżeli nie jesteś w pobliżu dziecka, nie używaj produktu w nocy.

Przed wysłaniem każdy naszyjnik i bransoletka przechodzą moją kontrolę; sprawdzam ewentualne uszkodzenia i czy produkt nie jest wybrakowany. Zalecam każdorazowo sprawdzanie zapięcia i sznurka przez założeniem naszyjnika/ bransoletki dziecku, w przypadku uderzenia lub rzucenia naszyjnikiem bursztynek może pęknąć i/lub rozkruszyć się, dlatego tak ważne jest sprawdzanie stanu produktu przez każdym użyciem. W przypadku malutkich dzieci, zalecam także kontrolowanie skóry w miejscu gdzie dotykają jej bursztynki czy nie powstały otarcia lub odgniecenia.

Oczywiście. Starsze dzieci nie ząbkują boleśnie, ale biżuteria bursztynowa nadal oferuje swoje cenne jony ujemne (tak jak las, wodospad czy chodzenie gołymi stopami po trawie)
Nasze naszyjniki pasują zarówno na maluchy jak i starsze dzieci, najlepiej zmierzyć szyję przed dokonaniem zakupu, a w razie czego skontaktuj się ze mną! 

Bransoletki można zakładać na rączkę lub nóżkę, są głównie przeznaczone dla małych dzieci i stanowią alternatywę nocną do naszyjnika, jednak wiele moich małych klientów nosi bransoletki jako uzupełnienie pięknego kompletu bursztynowej biżuterii. 
Weź pod uwagę, że naszyjnik, ma więcej bursztynków niż bransoletka, czyli więcej jonów ujemnych do zaoferowania. 

Żeby naszyjnik długo służył i zachowywał właściwości, potrzebne są mu 1-2 min kąpiele solne (1 łyżeczka soli na mniej więcej pół szklanki wody) co kilka dni w okresie chorobowym lub co 10-14 dni w "zwykłym" okresie. UWAGA: bardzo ważne jest, by nie moczyć plastikowego zapięcia. Po każdej kąpieli solnej wykładamy naszyjnik na ściereczkę lub ręcznik papierowy i wystawiamy do słońca na około godzinę. Służy to wytrąceniu jonów, jest to jakby "reset" bursztynów, ale nie ma potrzeby wykonywać go nazbyt często. Bursztyn lubi słońce. 
Bursztyn nie jest bardzo twardy i może zdarzyć się, że ukruszy się lub pęknie, dlatego trzeba kontrolować jego stan oraz unikać uderzeń. 

Unikaj kontaktu bursztynu z kosmetykami czy chlorem, bo osłabiają one bursztyn. 

W naszej ofercie są naszyjniki dla dzieci i dorosłych. 
Długość naszyjnika dziecięcego to mniej więcej 30-32 cm.
Dla dorosłych mamy 45 ,55 i 65 cm. 

Od niespokojnego snu naszego pierwodnego Tomka wszystko się zaczęło - od zaprzyjaźnionej Pani nad morzem, u której co roku kupowałam nowy naszyjnik, mając pewność, że to nie chiński plastik i doceniając Jej wiedzę. To ona nauczyła mnie rozpoznawać plastik od bursztynu i zaszczepiła ciekawość na temat pochodzenia i właściwości bursztynu. Było to 8 lat temu.
Potem urodził się drugi syn, Julek, kupiłam naszyjnik i dla niego, zapominając raz na zawsze co to jest ból ząbkowania (nawet gdy wykluwał po 3 zęby jednocześnie) i małe foszki. Wszyscy na prywatnym koncie na instagramie pytali mnie co chłopcy noszą na szyjach, po co i o co chodzi.
A potem do naszej rodziny dołączyła Sara, która poza ogromną radością wniosła też strach o jej chore serduszko. Znowu obserwujący pytali o naszyjniki widoczne na zdjęciach i na stories, coraz więcej czasu spędzałam na tłumaczeniu właściwości bursztynu i doradzając jakie kupić i gdzie, na co zwrócić uwagę oraz jak zachować bezpieczeństwo.
Zakiełkował pomysł założenia sklepu online, zebrałam w całość wiedzę, którą już miałam, poszukałam pracowni, która nie podgrzewa bursztynu przy wygładzaniu ani przy wierceniu otworów. I tak powstała nasza mała firma ????

 Nasze naszyjniki są ręcznie wykonane z bałtyckich bursztynków przez certyfikowanego producenta (posiada wpisy do Krajowej Rady Gospodarczej), zgodnie z zasadami fair trade. Proces wygładzania krawędzi bursztynu odbywa się bez jego podgrzewania, to ważne ze względu na zachowanie właściwości bursztynu. Bursztyn poddaliśmy też niezależnemu badaniu w Stowarzyszeniu Bursztynników.
Każdy naszyjnik jest inny, nie ma dwóch takich samych. 

Nasze bursztynowe produkty są ręcznie wykonane naturalnego bursztynu bałtyckiego. Jeżeli po otwarciu przesyłki zauważysz, że produkt jest uszkodzony lub niekompletny, proszę powiadom nas o tym nas w ciągu 72 godzin.
W terminie 14 dni możesz wymienić lub zwrócić produkt.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, na wyroby biżuteryjne nie musi być udzielana gwarancja, ale chcemy by nasi klienci czuli się zaopiekowani i szanowani, dlatego jeśli naszyjnik ulegnie uszkodzeniu, zostanie naprawiony lub jednorazowo wymieniony na nowo. Jesteśmy małą firmą, ale chcemy dbać o Ciebie tak, jak Ty cieszysz się z naszych bursztynów.

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj